Környezetvédelem otthonról

Napjaink egy nagy problémája a környezetünk pusztulása, a Föld elhanyagoltsága, a klímaváltozás. Rengetegen igyekeznek megragadni az alkalmat, hogy felhívják a népesség figyelmét az ezek hatására a jövőben bekövetkezhető katasztrófákra, valamint, hogy ideje tenni valamit és változtatni – hogy pár nevet megemlítsek: David Attenborough, Greta Thunberg. Sokakban merülnek fel ilyenkor kérdések, mint például: „Mégis hogyan?” és „Nem a multiknak, országoknak és nagy vállalatoknak kéne erről gondoskodniuk?”. Valóban nagyobb ráhatásuk van ugyan ezekre a folyamatokra, de nem véletlenül születtek meg olyan közmondások, mint a „sok lúd disznót győz”, vagy a „sok kicsi sokra megy”. Bizony, ha mindenki azt mondja, hogy ez nem az ő felelőssége, a másik sem így csinálja, akkor a változás hamar elakadhat. Hinnünk kell benne és cselekednünk kell, hisz rengeteg apróbb dolog van, amivel zöldebbé tehetjük hétköznapjainkat. Ezzel ösztönözhetünk másokat is, így azok már nem azt fogják mondani, hogy „ő sem így csinálja”, hanem, hogy „ő így csinálja, lehet nekem is így kéne”.

                A zöldebbé válás elkezdhető kisebb szokásainkon való változtatással, valamint otthonunk kisléptékű ’megreformálásával’. Elsőre lehet nem sikerül mindent betartani, ez is egy amolyan odafigyeléssel és türelemmel kövezett út – főleg, ha az embernek egy háztartáson belül többekhez is igazodnia kell, de a példa láttán még lehet ők is elgondolkodnak azon, hogy belefognak, ha eddig nem tették.
Az egyik talán legkönnyebben bevezethető és megszokható hétköznapi dolog, ami már szó szerint a csapból is folyik, az a kulacs. Egyre többféle közül van lehetőség válogatni, akár a boltok polcain nézelődünk, akár az interneten. Jön mindenféle színben, méretben, formában, ezáltal mindenki megtalálhatja a magának megfelelőt, így nem csak kevésbé ártunk a környezetnek, de még esztétikusabbnak is hat, nem úgy, mint műanyag, egyszer használt, majd kukába dobott palackok.

Ha megvan a kulacsunk, akkor indulhatunk is bevásárolni, ám mielőtt a zöldséget, a gyümölcsöt és a különböző pékárukat a nekik kihelyezett nejlonzacskókba kezdenénk adagolni, nézzünk jól körül, hátha találunk valami alternatív megoldást a nejlon helyett. Több helyen is találunk péktermékeknek szánt papírzacskókat kisebb és nagyobb méretekben, valamint a zöldség/gyümölcspultnál is gyakran helyeznek ki többszöri használatra szánt anyag-zsákokat párszáz forintos áron. Ha még nem rendelkezünk ilyennel, akkor ott helyben be is szerezhetjük, hogy a következő bevásárlást már ezek kíséretében ejthessük meg. Persze ezekből is akad bőven választék, beszerezhetünk olyat is ami alapjában véve a frissentartásra szolgál, ezáltal nem kell aggódnunk, hogy kiszárad a kakaóscsigánk. Természetesen nem csak ezeknél a termékeknél figyelhetünk oda a csomagolásra, több márka is kínál például csomagolásmentes árut, vagy használ újrahasznosított, esetleg újrahasznosítható csomagolóanyagot.

Miután csomagolásaink kiürültek, ne csupán arra fordítsunk figyelmet, hogy a kukába kerüljenek, hanem, hogy a megfelelőbe. Otthonunk kényelmében is könnyedén gyűjthetjük külön a papír, a fém, az üveg,  a műanyag és a szerves, valamint egyéb szemetet, amiket aztán a környéken található szelektív hulladékgyűjtőkbe dobhatunk. Vannak külön erre a célra kialakított otthoni szemetesek, amikben több, – általában kettő – elkülönített rekesz szolgálja a környezettudatosságot. A szerves hulladéknak magunk is alakíthatunk ki képességeinkhez mérten egy külön gyűjtőpontot – komposztálóhelyet. Udvarral rendelkezőknek ez egyszerűbb lehet, de házon belül is szánhatunk efféle ambíciónknak egy kisebb-nagyobb méretű zárható dobozt. Tartalmát később hasznosíthatjuk kertészkedés közben, amiért még a szobanövényeid is jobban fognak szeretni.
Egy egyre elterjedtebb zöld alternatíva az egyszer használatos műanyagszívószálak helyett a nemesfémből vagy bambuszból készült többször használatra alkalmas szívószál, melyeket kisebb csomagokban, tisztítókefe kíséretében tudunk megvásárolni. Ezeket elsősoran otthoni használatra lehet elképzelni, de mivel kicsi, így nincs nagy helyigénye, ezért akár egy italozás, találkozó alkalmával is jó társunk lehet, ha a táskánkba, nagyobb méretű zsebünkbe csúsztatjuk. Ha ez a megoldás nem szimpatikus, akkor sem kell aggódnunk, sok helyen már papír, vagy más, a műanyagnál kisebb lábnyomot hagyó anyagból készült szívószálakat tartanak.

Én magam sem vagyok a téma nagy hozzáértője, de szívesen tanulok és alkalmazok apróbb trükköket, amik segítségével számomra szinte észrevétlenül, nagyon kicsi erőfeszítéssel, de segíthetem a környezetemet a fenntarthatóság jegyében és szeretnék mindenki mást is erre inspirálni, hogy egyszer talán ők is inspirálhassanak másokat. Lehet, hogy nem tűnnek ezek nagy tetteknek és tény, hogy ennél ezerszer többet lehetne tenni, de szerintem hihetünk a régi magyar mondásnak, miszerint: „Sok kicsi sokra megy”!

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *