Filmre fel!

Ismerős lehet a következő: már egy órája pörgeted a Netflixet, de semmi nem fog meg igazán, ezért inkább berakod a kedvenc sorozatod háttérzajnak? Mit nézz, ha már mindent láttál? Hadd mutassak pár opciót egy filmimádó listájából. 5 film, 5 kategória, amiből mindenki rátalál a saját ízlésére.

  1. Horror

Egy személyes kedvenccel szeretnék indítani. Személy szerint ezt a műfajt a történetekért, szimbolikáért és rejtett üzenetekért nézem. A jumpscare-ek mai napig kifognak rajtam, szóval ha én túléltem ezt a filmet és még tetszett is, valószínűleg nektek is fog.

A látogatás (2015)

Becca és Tyler elutazik a nagyszüleikhez, akiket családi problémák miatt most látnak először. A kezdeti idill után egyre furcsább dolgok kezdenek történni. Nagypapa nagyon őriz valamit a sufniban, nagymama pedig éjjelente vadállatként randalírozik. A háttérben húzódó sötétség egyre erősödik, ahogy a gyerekek próbálnak többet kideríteni a múltról. A nagyszülők furcsa viselkedése egyre aggasztóbb, szinte démoni. A testvérpár kisfilmet készít a látogatásról, ezért félig dokumentumfilm stílusban követjük az eseményeket. Ez még inkább hozzáad a bőr alá hatoló feszültséghez. A film viszonylag lassan tér a lényegre, viszont remekül építi fel a nézőben keltett szorongást. Az elejétől kezdve csak azt érezzük, valami nincs rendben.

2. Akció/krimi

Ki ne imádna egy jó bűnügyi rejtélyt, mint a Zodiákus, Holtodiglan, Tőrbe ejtve stb.? Van egy ilyen film, ami nem a legkomolyabb hangvételű, de épp ezért különleges.

Rendes fickók (2016)

Los Angeles, 1977. Két magándetektív útja keresztezi egymást, amikor Healy (Russel Crowe) megbízója, Amelia meg akar szabadulni az őt kémlelő March-tól (Ryan Gosling). Bérgyilkosok látogatása után a két férfi összeáll, hogy fényt derítsenek az ügyre, amibe belekeveredtek. Gosling és Crowe hamisítatlan kémiával lendülnek bele a nyomozásba és a 70-es évek bűn áztatta alvilágába, ahova a törvény keze sem ér el. A fókuszban Amelia eltűnése áll, mellékszálként pedig betekintést kapunk a lecsúszott alkoholista és egyedülálló apa, March életébe. Az akció pörög, a poénok ülnek. Ideális, ha ki szeretnéd kapcsolni az agyad és csak egy jót szórakozni.

3. Vígjáték

Mind szeretjük őket, viszont úgy vettem észre, a vígjátékokkal vagyunk a legválogatósabbak. Hoztam egy filmet, ami sokszor megfordul a top 10 listákon, mégis elkerülni az emberek figyelmét.

A lankadatlan: a Dewey Cox sztori (2007)

Napjainkban nagyon is érezhető a hatásvadász, inkoherens életrajzi filmek felkapottsága. Ez a 2000-es években sem volt másképp. A Dewey Cox sztori grandiózus paródiát csinál a zenei legendák életén alapuló pocsék drámákból. A fizikai humor mellett sok popkultúrális utalást láthatunk, de még a zeneipar kifigurázásának is van hely. A főleg Johnny Cash-ről mintázott főhős útja egy megtestesült cliché: tragikus gyermekkor, hírnév, a szerető család hátra hagyása a rocksztár élet mámoráért, végül katasztrofális bukás, rehab és vissza a köztudatba. A poénok biztonságos landolása érdekében leginkább eredeti nyelven tudom ajánlani, de így is, úgy is egy jót fogtok nevetni. Bónuszként a filmben megjelenő dalok nem csak viccesek, de fülbemászóak is.

4. Romantikus dráma

Olyan filmet választottam ide, ami szerethető karaktereken keresztül mesél a szeretetről, elmúlásról, az élet kiszámíthatatlanságáról és a reményről.

Időről időre (2013)

Nem fogok hazudni, amikor először láttam az előzetest, azt gondoltam, csak egy rom-com a sok közül. Hatalmasat tévedtem! Ha röviden kéne összefoglalnom a tartalmát, így szólna: ha lenne lehetőségünk kisutat találni az élet megalázó és fájdalmas pillanatai alól, érdemes lenne élni vele? Vajon el lehet kerülni az elkerülhetetlent? Főhősünk Tim (Domhnall Gleeson) egy magányos vesztes, aki megtudja, hogy vissza tud menni az időben. Képességét kihasználva rengeteg második esély hullik az ölébe és megszállottan keresi a szerelmet. Viszont rá kell jönnie, hogy babrálni a múlttal komoly dilemmákat teremt és drasztikusan meg tudja változtatni a körülötte lévők (és a saját) életét. A fő tanulság igen egyszerű: a való életben minden pillanat csak egyszer történik meg, ezért jól kell megélnünk, mielőtt elillan. Az ide vezető úton a néző sír, nevet és sok „mi lett volna, ha” jut az eszébe. Ez a film egy szívbe markoló kiszállás a hétköznapok monotonitásából. Sokkal több, mint egy rom-com, sokkal szórakoztatóbb, mint egy filozófia óra.

5. Sorozat…?

Tudom, tudom, filmeket ígértem, de most elérkeztünk a kakukktojáshoz! Amióta Emily Párizsban van, kissé megcsappantak az igazán mesteri sorozatok. Hoztam egy rövid egy-hétvégéset, amit bármikor érdemes újra nézni.

A ki***tt világ vége (2017-19)

James meg van győződve róla, hogy egy pszichopata. Teljesen elvonja magát a világtól, nem érez semmit. Elhatározza, hogy megöl valakit, a választása pedig Alyssa-ra esik, aki vakmerő, szókimondó és kiutat keres az életéből. A két kívülálló James apjának kocsijával megszökik és menekülni kezd a törvény elől. James terve még mindig a mit sem sejtő Alyssa meggyilkolása, aki azonban elkezd közeledni hozzá. Két mély, érdekfeszítő karakter útját követjük 2 évadon, azaz 16 epizódon át. Kinézetre egy 80-as éveket idéző indie/grunge sorozat, bomba soundtrack-kel. A történet kerek lezárást kapott, ahol az összes mellékszál gondosan el lett varrva. Egy modern Bonnie és Clyde, de valahogy mégsem. Karakterdráma, humor, thriller, tele meglepetésekkel és dinamikával.

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *