A nyomtalanul eltűnt utasszállító

2014. március 8-a mindenki számára egy átlagosnak számító napnak indult. A Malaysian Airlines Boeing 777-es repülőgépe a parkolópályán állt, és várakozott, hogy ismét útnak induljon. A 227 utas elfoglalta a számukra kijelölt helyet a gépen, és útnak is indult a járat. Akkor még nem sejtették, hogy mi fog következni.

A Kuala Lumpurból Pekingbe tartó járat menetideje közel hét óra lett volna. A megfelelő ellenőrzések után nem sokkal éjfél után a gép a levegőbe emelkedett és megkezdte az útját kínai fővárosába. Minden rutinszerűen haladt, a gép elérte az utazási magasságot. A 239 személlyel a fedélzetén utazó utasszállító már arra készült, hogy elhagyja a maláj légteret és felkészült a vietnámi frekvencia felvételére. Ekkor hangzott el Shah, a repülőgép kapitányának a szájából az elhíresült mondat: „Jó éjszakát, Malaysia 370”. Ez jelentette az utolsó kommunikációt a gép és a légiforgalom irányítás között. A mondat elhangozta után a gép eltűnt a radarról.

A tragédia hallatán azonnal el is indítottak egy nagy erőkkel bíró mentőakciót többek között Malajzia, Kína, Vietnám és Ausztrália közreműködésével. Azonnal felfedeztek egy nagy olajfoltot a tengerben, ám kutatásokkal sikerült bebizonyítani, hogy nem volt köze az eltűnt repülőgéphez. A sikertelen erőfeszítések után az elsőszámú gyanúsított a gép kapitánya, Zaharie Ahmad Shah lett. Shah egy rendkívül tapasztalt pilóta volt, aki 1981 óta volt a Malaysian Airlines alkalmazottja és több, mint 18.000 repült órát tudhatott maga mögött. Feltételezések szerint saját maga térítette el a gépet és hajtott végre tömeges öngyilkosságot. A maláj rendőrség kihallgatta családtagjait és házkutatást tartottak, amely során lefoglalták Shah repülőgép szimulátorát is. A szimulátorban felfedeztek egy különös útvonalat, ami rendkívül hasonló volt az eltűnt gép feltételezett útvonalával. Ezt az információt azonban a maláj szervek nem közölték azonnal, csak a kutatás végén hozták nyilvánosságra. Bizonyíték hiányában újabb úton kellett elindulniuk. A repülőgép kommunikációját az Inmarsat angol cég berendezései biztosították. Felfedezték, hogy a gép eltűnése után még kommunikált az egyik műholdjukkal az Indiai-óceán térsége felett. A kutatás fókusza így az óceán északi térségéről a délire helyeződött át. Az új, áttörő információk ellenére sem jártak sikerrel és semmiféle nyomot nem találtalak. A sikertelenség miatt egyre nagyobb szerepet kaptak az összeesküvés elméletek. Az egyik legnépszerűbb ilyen elmélet szerint a gép eltérítéséért Oroszország volt a felelős. Ezen feltevés hívői szerint az ország vezetése így próbálta meg elterelni a világ figyelmét a Krím félszigeten folyó háborúról. Információk szerint három orosz állampolgár is tartózkodott a gépen, akiknek közük lehetett a gép eltérítéséhez. Egy másik teória szerint a gép eltűnése mögött Amerika állhatott. A gépen elképzelések szerint két és fél tonna olyan elektronikai eszközt szállítottak, amik rendkívül féltve őrzött titkai voltak az Egyesült Államoknak. Kína ezeket a technológiákat szerette volna megszerezni. Köztudott volt, hogy éppen abban a térségben gyakorlatozott az amerikai hadsereg, ahol a gép eltűnt. Elméletük szerint az amerikai légierő szimplán lelőtte a gépet. Ahogy az oroszt, így ezt az elméletet is hamar kizárták.

Egy év telt el, és még mindig semmilyen nyomot nem találtak a hatóságok. 2015. július 29-én egy Madagaszkártól keletre található kis szigetecske partján egy repülőgép roncsdarabjára bukkantak, majd 2016. márciusában Mozambik partján újabb két, ugyanazon géptípusról származó roncsdarabot találtak.  Egy hónapnyi vizsgálat után bejelentették, hogy ezek szintén az eltűnt gépről maradtak. A kutatásokat 2017-ben függesztették fel.

A gép eltűnéséről a Netflix is készített egy három részes minisorozatot, ahol mélyebb betekintést nyerhetünk az utasok családtagjai, újságírók, illetve szakértők segítségével. A járat eltűnésének oka a mai napig tisztázatlan, és csak feltételezések születtek arról, hogy mi is történhetett pontosan a Malaysian Airlines MH370-es járatával.

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *