A 21. század addikciója – azaz miért olyan fontos mindenkinek a zene?

December eleje egy változatos időszaka az évnek. Sokaknak már a karácsony kezdetét jelenti, páran pedig cseppet sem fogadják szeretettel, hisz egyre hidegebbé válik az idő. Azonban vagyunk páran (igen, velem együtt), akiknek eszükbe se jut egyik asszociáció se az első fagyos napokról: hisz ez a Spotify, Youtube music és az Apple music összefoglalók megjelenésének időszaka. Ezt rengetegen találjuk meghatározó pillanatnak az évben, főleg a 15-25 közti korosztály. Na de a kérdés már csak a következő: miért ragaszkodnak a 21. század gyermekei ennyire a zenéhez?

A zene az őskortól kezdve része az emberiség mindennapjainak, már az akkor élő emberek is szívesen készítettek „zenét” a maguk módján, régen is nélkülözhetetlen volt, hogy valamilyen melódia ritmusát szimplán élvezzék. Az ókori kultúráknak alapvető része volt, illetve az akkor íródott színházi drámákban is elengedhetetlen volt az alaphangulatot biztosító zene. Ezentúl vallásban hatalmas szerepet játszik, a szertartások, istentiszteletek része a zenés aláfestés. A középkorban, újkorban megjelentek az első híres komponálók, kiknek neve világszerte ismert maradt a mai napig. Így hát szinte lehetetlen lenne kiemelni a történelemnek olyan időszakát, amiben a zene ne szerepelt volna. 

Természetesen a változó világgal jár, hogy a zene is változik, és sokkal inkább hívható már egy iparágnak, mint puszta önálló szórakoztatásnak. Ha a 21. századi zene helyzetét vizsgáljuk, már csak szinte apró szerepet játszik a kultúrában, hisz mint mindent, az emberiség ezt is egy haszonná fordította. A szórakoztatóipar egyik fő ága lett a zeneipar, amiből a befolyásos emberek nagyot tudnak kaszálni: megjelentek világszerte ismert előadók, saját termékeik, valamint világjáró koncertjeik. A mai világ már elképzelhetetlen lenne a jelenleg népszerű énekesek nélkül, a rajongás mindennapivá vált, az emberek többsége példaként tekint szeretett előadójukra. Persze ez lehet egy pozitív dolog, ha az adott énekes vagy énekesnő olyan értékeket képvisel, melyek a világot előre mozdítják, nem pedig hátra. Vannak negatív példák is nyilván, mint az élet összes területének, ennek is két oldala van. 

Evolúciós szempontból megvizsgálva, a zene már születésünk előttől kezdve ismert számunkra.  Már az anyaméhben is hallunk hangokat a külvilágból, sok édesanya kifejezetten kihasználva ezt direkt hallgattat zenét a növekvő gyermekükkel, már akkor is, amikor még ki se bújtak a pocakukból. A korai életkorban elkezdett zenehallgatás segít a gyermekeknek stilisztikailag, érzelmileg és még szociálisan is fejlődni. Nem hiába találták ki az altatódalokat, vagy a zenés műsorokat, melyeket előszeretettel használnak tanítási szempontból a szülők. 

Végül visszatérve az eredeti kérdésünkre, miután megismertük a zene múltját, jelenét, valamint az értelmét is: miért lett ez ilyen elengedhetetlen? A válasz egyszerű. A zene elősegíti az érzelmi intelligencia fejlődését, tehát a válasz a kérdésre szinte kiszámítható: az érzéseink miatt. Az ember személyének alakításának egyik legfőbb része az érzelmek fejlődése. Az élet nem működik érzések nélkül, egy egyszerű nap is számunkra egy felfoghatatlan érzelmi hullámvasút, amit valójában észre sem veszünk, hisz hozzászoktunk már. Minden eseményt, az összes cselekményt, ami történik velünk érzések kísérik: boldogság, düh, szomorúság, meglepettség, undor, félelem és még rengeteg érzés, ez a lista végeláthatatlan. Ezen érzelmek kezelésében segít a zene, főleg a mai világban, amikor már az összes hangulatra lehet találni egy tökéletes számot. Egyszerűen megnyugtató az ember számára, ha hallgat egy dalt és a szöveg alapján úgy tudja gondolni: más is átélte már ezt, nem vagyok egyedül. Emellett rengeteg vidám szám van, amelyek plusz boldogsághormont okoznak, ha alapvetően is jókedvűek vagyunk. Másik szemszögből megközelítve pedig néha a zene pont arra jó, hogy elterelje a gondolatainkat, ne törődjünk a való életbéli problémákkal.

A zene egy tökéletes eszköz arra, hogy kizárjuk kicsit a külvilágot, hogy jól érezzük magunkat rá barátokkal, hogy új ismerősöket szerezzünk, egy jót bulizzunk rá, néha még a szerelmet is képes meghozni egyetlen zeneszám. Kissé talán furcsa kimondani, de valóban így van: a világ működéséhez a zene szinte már hozzájárul. 

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *