A Gellért Szálló már több, mint 100 éve Budapest egyik ékszere. Szokták is mondani, hogy amíg Párizsnak ott van az Eiffel-torony, addig Budapestnek itt van a Gellért Szálló.
2021-ben bezárták felújítás miatt, hiszen bármennyire is próbálták megőrizni az eredeti formáját, sajnos eljött az a pont, amikor már a sok panasszal nem tudtak mit kezdeni, így tulajdonos váltás után nyáron fogják megkezdeni a munkálatokat. A tervek szerint egy luxus szállodát fognak csinálni belőle, de lesznek bizonyos részei, amiket mindenképp megtartanak majd.
1918. szeptember 6-án nyitották meg a szállodát, az első világháború után. Már a nyitás első hetében is elég nagy népszerűségre tett szert, hiszen olyanok vettek ki ekkor lakosztályokat, mint török császári hercegek, Izabella főhercegné vagy Szeif Eddin herceg. A nehezebb időkben hadi célokra is előszeretettel használták. Nem egyszer fordult elő, hogy katonai tisztek szálláshelyeként funkcionált, de a Fehérterror alatt a szobákat cellákká alakították és itt tartották bezárva a hadifoglyokat.
A Gellért Szálló igen sok legendája vált híressé a vendégeit illetően, ilyen például az is, hogy Horthy fehér lovon való bevonulása után hetekig itt lakott, de megszálltak még olyanok is, mint Richard Nixon, a nepáli király, a dalai láma, Sabin professzor (a gyermekbénulás elleni Sabin-csepp feltalálója), Peggy Rockefeller, a Queen zenekar, illetve Wermer Heisenberg (a kvantummechanika egyik megalapítója). A szálloda híres volt vendégszeretetéről, így a híres visszatérő vendégeikről sokszor lakosztályokat neveztek el, amiket egy kisebb méretű emléktáblával jelöltek meg: Nixon és Yehudi Menuhin hegedűművész például kapott ilyet.
A szállodának temérdek mennyiségű érdekes történetben, legendában kulcsfontosságú szerepe van. Nehéz lenne összegyűjteni az összeset, de talán a legfontosabbak közé tartozik az, hogy itt találta fel a Rákóczi túróst Rákóczi János séf, aki Gundel Károly vezetése alatt dolgozott a hotel éttermében. Gundel Károly ugyanakkora törődéssel és odafigyeléssel vezette a saját éttermét, mint a szálloda vendéglátóegységeit. A szállodát mégis többen preferálták a légköre miatt. A másik történet, ami a leghíresebbek közé tartozik az az, hogy itt fogták el Rudolf Carbone világhírű csalót, akit egy szemfüles vendég jelentett a magyar rendőrségnek.
A filmiparban is igen népszerű forgatási helyszínné vált, ez már egészen a 20as évek óta így van, és még jelenleg is dolgoznak produkciókon a szállóban.
Számos magyar film és sorozat után az első nemzetközi film Az aranyfej volt, amit 1963-ban forgattak Richard Thorpe rendezésével. A magyar-amerikai koprodukcióban a nemzetközi bűnbanda a Gellértben szállt meg. 1969-ben a Hamis Izabella nagysikerű magyar kriminek adott helyszínt a szálló lobbyja, amiben Kovács Kati és Ruttkai Éva szerepelt. 1980-ban mutatták be a Kojak Budapesten című eredetileg amerikai bűnügyi film átiratát, amiben Inke László – az eredeti Kojak magyarhangja – játssza a detektívet, ebben csak párszor tűnik fel a szálló.
A következő említésre méltó film egy Oscar-díjas magyar alkotás, a Mephisto, amiben nem csak fel-feltűnik a Gellért, de a főszereplő Klaus Maria Brandauer a forgatás alatt több hónapig itt is lakott.
Ezek mellett feltűnik még az Erőltetett menetben, az Evitában, a Zenedobozban, valamint az Edge of sanityben is, de amik mellett semmiképp sem mehetünk el szó nélkül, az az Én, a kém, Eddie Murphy, Famke Janssen, és Owen Wilson szereplésével, valamint a Vörös veréb, amiben pedig az első emeleti lakosztályban győzködi a CIA Jennifer Lawrence-t, hogy álljon át hozzájuk.
Ha minden a tervek szerint alakul, a szállodát 2027-ben fogják újra megnyitni, akkor már felújítva és átkeresztelve Mandarin Oriental Gellért-re. Azonban, ha valaki szeretné még megcsodálni az eredeti állapotát, az az Imagine-nel júliusig még megteheti, ugyanis ők az építkezések kezdetééig sétákat és körbevezetéseket szerveznek.
https://imagine.hu/tura/a-gellert-szallo-legendaja-epuletbejaras-a-bezart-hotelben