A YouTube története

Azt hiszem, a YouTube-ot senkinek sem kell bemutatni. A világ legnagyobb videómegosztó portálja 2005-ös indulása után rövid idő alatt lett világszenzáció, mára pedig átlagosan percenként több, mint 500 órányi tartalom kerül fel rá. Cikkünkben a YouTube történetéről olvashattok.

A kezdetek

A YouTube domaint 2005. február 14-én regisztrálta három korábbi PayPal alkalmazott, Steve Chen, Chad Hurley, valamint Jawed Karim. Gondoltad volna, hogy eredetileg társkereső oldalnak indult? Noha egy gyakran előkerülő városi legenda úgy hangzik, hogy a YouTube azért jött létre, mert a három alapító egy vacsoraparti után nem tudta körbeküldeni az ott készült videókat az ismerőseiknek, 2016-ban Chen elismerte, hogy eredetileg egy társkereső oldalt terveztek. A tervük az volt, hogy az emberek olyan videókat töltenek fel, amikben arról beszélnek, hogy milyen partnert keresnek, illetve bemutatják saját magukat. Az alapítók a Craigslist apróhirdetési oldalon még azzal is megpróbálkoztak, hogy 20 dollárt fizetnek minden nőnek, aki feltölt egy ilyen videót az oldalukra. Mikor azonban öt nap elteltével egyetlen videó sem került feltöltésre, a három alapító úgy döntött, hogy az eredeti koncepciót elvetik, és egy általános videómegosztóvá teszik a YouTube-ot. Az első videó 2005 áprilisában került fel, a címe Me at the zoo. A 19 másodperces videóban Jawed Karimot láthatjuk, amint egy állatkertben beszél arról, hogy az elefántoknak hosszú az ormánya.

2006. október 9.

Ez a YouTube történetének legfontosabb dátuma. Ekkor történt ugyanis, hogy a Google 1,65 milliárd dollárért megvásárolta az oldalt, amely ekkorra már óriásira nőtte ki magát, kicsivel kevesebb, mint egy évvel azt követően, hogy a bétateszt után 2005 végén megnyílt a nagyközönség előtt. A felvásárlásnak köszönhetően indult be igazán az oldalon való hirdetés, valamint már a Google tulajdonában volt a YouTube, amikor 2007-ben elindult a partnerprogramja, ami lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy pénzt kereshessenek az oldalra feltöltött videóikkal. A YouTube azóta is a Google tulajdonában van és az idők során számtalan mérföldkövet lépett át.

A legnagyobb mérföldkövek

A YouTube indulása és a Google általi felvásárlás csak kettő a számos mérföldkőből, amelyet az oldal megélt. Az egymillió megtekintéses álomhatárt először még az alapítás évében érte el egy videó. Ez egy Nike reklám volt a világ akkori egyik, ha nem a legnagyobb labdarúgójával, Ronaldinhoval. A YouTube telefonos alkalmazása 2007-ben jött létre, először iOS-re, majd nem sokkal utána Androidos eszközökre is elérhetővé vált. 2011-ben indult el a YouTube Live szolgáltatás, aminek köszönhetően a felhasználók élő adásokat tarthatnak. 2012-ben ismét hatalmas, megtekintésekhez köthető mérföldkőhöz érkezett a YouTube, ugyanis ebben az évben PSY Gangnam Style című zenéje lett az első videó, amely elérte az egymilliárd megtekintést. Fontos még megemlíteni a 2015-ben elstartolt YouTube Red szolgáltatást is, amit 2018-ban neveztek át YouTube Premiumra. Ennek a szolgáltatásnak a célja az, hogy a felhasználók egy bizonyos összegért cserébe, egy havi előfizetés keretein belül reklámok nélkül élvezhetik a tartalmat az oldalon. Az átnevezéssel egyidőben indult el a YouTube Music szolgáltatás is, amelyet a Spotify és az Apple Music vetélytársának szánt a Google.

Magyarok a YouTube-on

Az első magyar YouTube videó 2005. október 22-én került fel az oldalra, azonban hazánkban több időbe telt, mire széleskörűen elterjedt. Fontos megemlíteni freddyD Rossz PC Játékok Sorozatát, amely 2007 és 2011 között futott és gyenge minőségű számítógépes játékok humoros, kissé trágár bemutatásáról szólt. A magyar YouTube egyik legkorábbi úttörőjének számít még Szirmai Gergely, aki 2011 májusában töltötte fel első videóját a HollyoodNewsAgency (Hollywood Hírügynökség) nevű csatornájára, ahol a mai napig filmek és sorozatok kritikájával foglalkozik, és immár több mint 400 ezer feliratkozóval büszkélkedhet. A magyar YouTube királyának azonban egyértelműen Dancsó Péter számít, aki Videómánia nevű csatornájával az első volt, aki magyar nyelvű videókat készített, és átlépte az egymillió feliratkozós álomhatárt még 2018-ban. Dancsó szintén a 2010-es évek elején kezdte pályafutását, még Szirmai előtt és kezdetben ő is filmkritikákkal foglalkozott, manapság pedig főleg a kereskedelmi csatornákban megjelenő műsorokat parodizálja, egyfajta görbe tükröt mutatva.

A Youtube napjainkban

A YouTube a jelenleg elérhető legfrissebb adatok szerint világszerte majdnem két és fél milliárd aktív felhasználóval rendelkezik havonta, és a Google után a világ második leglátogatottabb weboldala. A YouTube Premium szolgáltatás több, mint százmillió előfizetőt számlál, a 2021-ben elindított YouTube Shorts, amelyet a TikTok vetélytársának szántak, többek között az említett platform után a világ negyedik legnagyobb rövid videókra épülő szolgáltatása (a TikTok és a Shorts között helyezkedik még el a Facebook, valamint az Instagram Reels).

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *