A Fishing on Orfű fesztivál története

A Fishing on Orfű egy könnyűzenei fesztivál – a nevéből is adódóan – Orfűn, a Pécsi-tó melletti Panoráma kempingben. Ez az egyik legkitartóbb rajongótáborral rendelkező és legsikeresebb magyar fesztivál. Közel egy évtizede mindig elővételben teltházas, a jövő évire pedig már december-január környékén elfogynak a bérletek, még úgyis, hogy a részletes zenei programot épphogy – vagy még ennyire sem – tették közzé.

Először 2008-ban rendezték meg, így valamilyen szinten az újabbak közé lehet sorolni. 

Maga a helyszín a Mecsek medencéjében, Pécstől 15 km-re helyezkedik el. Ez egyrészt ad egy szépséget a fesztiválnak, hiszen egy igen vadregényes atmoszférát biztosít a rendezvénynek, másrészt viszont nem a legkönnyebben megközelíthető hely. A fesztivál ideje alatt óránként járnak különjáratos buszok, de a sima távolsági buszok is a helyszín mellett raknak le. Jellemzően autóval érkeznek a látogatók, viszont kezdő sofőröknek nem ajánlott ez az útvonal, meredek emelkedőkből és éles kanyarokból ugyanis nincs hiány.

A fesztivál megalapításához elég sok legenda és történet fűződik, hiszen nem mindennapi eredete van.

2008 elején jelent meg a Kiscsillag zenekar Fishing on Orfű című dala, amit nem a fesztivál ihletett, hanem éppenséggel teljesen fordítva. Kálocz Tamás tulajdonos és programigazgató mondhatni jókor volt jó helyen, hiszen a fesztivál megalapításának egyik főszereplője egy pécsi, pirosra váltott lámpa. Kálocz pont nem sokkal azelőtt egy baráti találkozón beszélgetett ismerőseivel arról, hogy mennyire kellene Orfűnek egy könnyűzenei fesztivál, és ő mennyire szívesen szervezne egyet, csak nem tudja, hogy kivel. Hazafelé menet pirosat kapott, és a mellette lévő autóban pedig nem más ült, mint Lovasi András (a Kispál és a Borz együttes énekese, dalszerzője és basszusgitárosa, valamint a Kiscsillag frontembere). Kálocz integetett neki, de Lovasi nem vette észre, úgyhogy amikor hazaért, felhívta, és megkérdezte, nem lenne-e kedve egy kisebb fesztivált rendezni vele, mire Lovasi csak annyit mondott, hogy csináljuk, a neve legyen Fishing on Orfű, a többit pedig majd később megbeszéljük.”

Egyértelmű volt, hogy a hazai alternatív zenei színteret vegyék alapul, és azzal kezdjenek mindent, hiszen Kálocz ebben a közegben mozgott főként. Innen ismerte Lovasit is, de mellette még olyanokat is, mint Beck Zoliékat a 30Y-ból. Ebben az időben Pécsen a zenekarok mind egy helyen próbáltak, így mindenki ismer mindenkit” alapon szervezték le az első évi lineupot. 

2008 júniusában tartották meg az első fesztivált. Az ügyvezető azt nyilatkozta, hogy rengeteg félelem volt bennük, hiszen sosem csináltak még ilyet, sosem dolgoztak még együtt, valamint későn is álltak neki a szervezésnek. Azt, hogy mennyien vesznek majd jegyet, még csak körülbelül sem tudták bemérni, így nem is számítottak különösebben nagy durranásra. Végül 1-2 ezer ember volt az első fesztiválon, amire azt mondták, hogy jó is, hogy így alakult, hiszen az akkori felépítése a rendezvénynek nem bírt volna többet.

Az első sold out a harmadik Fishing on Orfűn érkezett el, a 2011-es szombati napon, de a legnagyobb áttörést a 2014-ben megrendezett fesztivál hozta el, hiszen itt koncertezett először újra felbomlásuk után a Kispál és a Borz.

A szervezők sokáig gondolkodtak azon, hogy ismertebb, külföldi előadókat hívnak, de be kellett látniuk, hogy az F.O.O. nem fogja, és nem is tudná felvenni a versenyt a nagyobb fesztiválokkal, hiszen nem térülne meg sehogy sem a helyszíni adottságok miatt, de ez nem is baj, hiszen pont ettől van egy meghitt hangulata. Kisebb külföldi zenekarok voltak már ugyan fellépni, de nem a hírnév és a népszerűség volt a döntő szempont, hanem az, hogy mennyire tudtak üde színfolt lenni a felhozatalban. Ezektől függetlenül a Fishing így is megáll a lábán, még hozzá nem is akárhogyan.

A nagyobb fesztiválokkal ellentétben a Fishing törekedett mindig is a szponzormentességre. Ezt mi sem mutatja jobban, mint a színpadok nevei, amelyeket minden évben a közönséggel szavaztatnak meg a szervezők, és nem márkáknak adják el, sőt, a legtöbb együttműködést el is utasítják, mondván, hogy itt nincs helye VIP-en belüli VIP-eknek.

Összességében szerintem a Fishing on Orfű az itthoni fesztiválok közül abszolút toplistás. Egy különleges hely, különleges atmoszférával, és nem utolsó sorban, megfizethető árakkal. 

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *