2024 a social media világában izgalmas fordulatokat hozott. Az év során a közösségi platformok tovább fejlődtek, új trendek és technológiák jelentek meg, amik hatással voltak az emberi kapcsolódásra és a tartalomfogyasztásra is. A mesterséges intelligencia térnyerése, a shorts videók és az élő tartalmak népszerűsége még nagyobb lett. Olvass tovább, hogy megtudhasd milyen trendek váltak uralkodóvá, ezeknek milyen hatásai voltak és lesznek a fogyasztói társadalomra!
Alapvetően a trendek folyamatosan változnak. Ami egyik nap úgynevezett viral, az már lehet másnap nem is trendi. Ennek köszönhetően a közösségi média világában óriási a nyüzsgés, a piac nagyon telített. A tartalomgyártóknak nehéz olyan kontentet létrehozni, amely nem csak megragadja az emberek figyelmét, hanem ki tud alakítani egy célközönséget is, akik követni fogják őt. Ennek alapvető oka az, hogy…
A shorts-ok uralják a social media-t
A shorts-ok, azaz a rövid videók térhódítása a Tiktok berobbanása óta zajlik. A régebben leginkább csak Youtube-on megtalálható általában 5-10 perces videókat leváltották a 10 másodperces tartalmak. Ezek dinamikus, könnyen értelmezhető üzenetek, amik befolyásolják a nézőket. Alapvető pozitívum, hogy gyorsan megragadja a figyelmet, ami egy kiváló marketingstratégia lehet. Ideális, hiszen sokkal kevesebb időt és erőforrást vesz igénybe. Azonban, ha a háttérbe tekintünk, éppen ezek a szempontok negatív hatással is lehetnek a társadalomra. A felgyorsuló világban az ember mikor pihenésre vágyik is csak a gyors videókat képes elérni. Ahelyett, hogy az agya csak kikapcsolna, folyamatos impulzusok érik. Ez a fajta „tartalom zabálás” csökkenti a türelmet, a mély gondolkodást és károsítja a figyelmet.
Emellett a reklámozóknak is sokkal nehezebb dolga van. A kérdés, hogy mivel tudnak újat mutatni, mi köré építhető fel a saját brand-jük. Ezekkel a témákkal a marketing szakirány foglalkozik, ami többek között piackutatással állapítja meg, hogy egy tartalom hogyan lehet kellőképp megnyerő. Ezek alapján bebizonyult, hogy…
2024-ben a hitelesség volt a kulcs
Mióta az elmúlt időszakban a social media ereje ennyire számottevő lett, megsokszorozódtak a szponzorált tartalmak, a tökéletesen beállított posztok és ezzel együtt a hamis információk is. Az ezeket befogadó célközönség generációja alapvetően is érzékeny a látszatra és képes hamarabb kiszűrni az őszinteséget. Nem elég elhinni azt, amit látsz vagy hallasz. A fogyasztóknak szüksége van a hiteles, valóságábrázoló posztokra, ami növelheti az elköteleződését egy márka felé. Épp ezért lett népszerű az úgynevezett
UGC- azaz user-generated contant
Az UGC a felhasználó által generált tartalmat jelenti, miszerint a kontentet nem egy vállalat vagy cég közvetlenül készíti, hanem a social media felhasználók más-más formában. Ilyen lehet akár egy blogbejegyzés, egy vlog videó, egy termékbemutatás- és értékelés. A nagy márkák szponzorálják a tartalomkészítőket, akik beépítik a brand-et a saját posztjaikba. Azáltal, hogy egy közkedvelt ember használ egy terméket, a követőinek az sokkal hitelesebbnek tűnik. Természetesen ez a féle tartalomgyártás negatívumokat is hordoz, mind a felhasználók, a fogyasztók és a cégek számára is. A márka kezéből ez részben kiveszi az irányítást. Előfordulhat, hogy a termék nem megfelelőképpen kerül bemutatásra, hiszen egy profi marketinges helyett egy átlagos ember hirdeti. Ezenkívül az influenszernek meg kell találni az egyensúlyt a hirdetések és a nem-szponzorált kontentek között. A nézőknek pedig nem elég csak egy Tiktok-on feljött reklám alapján döntenie a megvásárlás mellett. Az user-eknek érdeke, hogy minél szimpatikusabbá és meggyőzőbbé tegyék a terméket, még ha az nem is feltétlenül minden embernek megfelelő, megérő.
Ezt a problémát a vállalatok úgy próbálják kiküszöbölni, hogy az áruikat vagy szolgáltatásaikat minél több, kevésbé ismert influenszernek adják oda hirdetni. Ők a…
Mikro-influenszerek
A pontos meghatározás szerint 10000-50000 fős követőtáborral rendelkeznek és általában egy adott téma szenvedélyes kedvelői, szakértői (például divat, főzés, gyereknevelés). Ők a követőikkel sokkal bizalmasabb viszonyt ápolnak, mint a milliós nézettségű tartalomgyártók, több a természetes, hétköznapi tartalom (akár egy random storytelling, napivlog, magánéletbe való betekintés). Emellett gyakrabban lépnek interakcióba velük, hamar válaszolnak a kommentekre, reagálnak az őket ért hírekre. Ezek miatt a fogyasztók közelebb érezhetik magukat hozzájuk, még a reklám is úgy érződik, mintha csak egy jó barátjuktól kapnának ajánlást.
A mikro-és nanoinfluenszerek nagyban alakítják a trendek változásait, viszont mindazt, amit te a közösségi média oldalaidon látsz az algoritmus irányítja, alakítja és befolyásolja.
Változó algoritmus
Az elmúlt években a közösségi média platformokon háttérbe szorult a lájkok fontossága és sokkal több figyelmet kap a megtekintések száma. A legfontosabb cél az volt, hogy optimalizálják a felhasználói élményt és maximalizálják a bevételeket. Egy poszt minél több reakciót, nézettséget és kommentet generál, az algoritmus automatikusan előrébb helyezi a platformon. Ezenfelül folyamatosan tanul a fogyasztói magatartásból és ezáltal készít személyre szabott tartalmat (például a Tiktok-on egy videónál ki tudod választani, hogy ez téged nem érdekel). Az algoritmus ezenkívül természetesen úgy van programozva, hogy a fizetett tartalmakat helyezze előtérbe, magasabb árbevételt generálva a márkáknak.
Ahhoz, hogy egy felhasználó túlélje ezeket a gyorsan változó trendeket érdekes és értékadó videókat kell készítenie, aktívan építenie a közösségét és felállítania egy hirdetési stratégiát. A fogyasztók pedig mindig legyenek naprakészek, és ne féljenek reagálni a közösségi médián látottakra.