Azt hiszem, nem kell sok embernek bemutatnom a világ legismertebb és legtöbbet játszott focis videójátékát. Ebben a cikkben a FIFA történetével ismerkedhettek meg a kezdetektől.
Az Electronic Arts (EA) videójáték-fejlesztő cég 1993. december 15-én piacra dobta a „FIFA International soccer” nevű játékot, ami az első komolyabban elkészített futballal kapcsolatos videójáték volt. Igaz, a játék grafikája nem adta át a foci valós élményét, de az, hogy a top csapatok és világsztár játékosok benne voltak a FIFA-ban, és az emberek ezekkel játszhattak, már az is valami egészen különlegesre utalt. Akkoriban a játék 2D-s grafikával rendelkezett, és a meccseket felülnézetből látták az emberek, de kiindulásnak ez tökéletes volt a játékosok számára.
A második, a FIFA 95 volt és azt követte a FIFA 96, ami már forradalmi újítással jelent meg. A grafikát 3D-re váltották, amivel nagyot léptek a valósághű ábrázolás felé, de az EA a stadionok és játékosok ábrázolását is megváltoztatta, emellett még a karakterek mozgását és az animációkat is fejlesztette. Azt sem szabad szó nélkül hagyni, hogy a kupasorozatokat és a csapatokat is évről-évre frissítették, illetve újabbnál újabb csapatokkal és kupasorozatokkal szerződtek le, ezzel bővültek a lehetőségek a játékon belül.
Kiadták a FIFA 97-et, és a következő évben a FIFA: Road to World Cup 98-at, ami az 1998-as világbajnokság kvalifikációs mérkőzéseit is tartalmazta, mind a 172 nemzeti csapattal, ami részt vett a VB-re való kijutás küzdelmeiben. Máig fennálló újítás volt, hogy meccs közben is lehetett változtatni a csapaton, ezzel beleszőve az edzősködés élményét is.
Ezután jött a FIFA 99 a volt Arsenal játékossal, Dennis Bergkamppal a borítóján, majd az ezredfordulós FIFA 2000 az angol válogatott labdarúgó Sol Campbellel a címlapon. Innovációnak számított az, hogy megjelentek a szezonok a játékban, így lehetővé téve az adott szezon lejátszása utáni feljutást vagy kiesést. Illetve ekkor került be a játékba az amerikai MLS-bajnokság is.
Teltek az évek, és kiadták a FIFA 2001-et, 2002-t és a VB-re való tekintettel a FIFA 2002 World Cup-ot is, ami az észak-amerikai világbajnokság különkiadása volt borítóján a kupával. Ezeket követte a 2003-as, 2004-es és 2005-ös kiadás is, amelyek kisebb fejlesztésekkel jelentek meg. Újdonságként megjelent a FIFA Street, ami a kispályás, utcai foci élményét biztosította, ennek az évek során összesen négy változata jelent meg.
Megjelent a FIFA 06, ami egy viszonylag nagyobb változtatással jött ki. A játékot még élethűbbé tették a játékosok mozgásával, emellett a csapatok összeszokottságát vagy amolyan összhangot értékelő „chemistry” is megjelent a játékban. Ezzel már nem csak egyéni szinten volt fontos az értékelés, hanem csapatszinten is. A karriermódon belül is jelentek meg kisebb-nagyobb változtatások, például már a karakter nemzetét, nevét és születési dátumát is be lehetett állítani. Ebben az évben sem maradhatott el a német VB-s különkiadás.
A FIFA 07 és 08-on egyaránt a brazil sztár Ronaldinho és az angol gólvágó Rooney jelent meg, ahogyan a FIFA 09-en is, ami viszont mérföldkőnek számított a FIFA történetében. Hogy miért? Hiszen ekkor jelent meg először a mára már legtöbbet játszott játékmód, az Ultimate Team, ahol a játékosok saját csapatot állíthattak össze. A világsztárokat csomagokból nyithatták ki, vagy akár meg is vehették őket a piacon. Az UT a játékosoknak szabad kezet adott, kiteljesedhetett a játékos készségük és az edzői képességeik is egyaránt, emellett megmérettethették önmagukat akár mások ellen, vagy offline módban is. A „Be A Pro” játékmód is megjelent, ahol a barátaiddal egy csapatban tudtál játszani, fejleszteni a karaktered, és megmérkőzhettetek másokkal.
A FIFA 10 is tudott újításokat hozni magával. A számos játékon belüli fejlesztés mellett megjelent a „Manager Career” mód is, ahol szabadjára engedhette az ember az edzői tudását. Ahogyan minden Világbajnoksághoz úgy a dél-afrikaihoz is megjelent egy különkiadás, ahol a 204 kvalifikálni akaró nemzetből 199 bekerült a játékba.
A FIFA 11 és 12 még csiszolt a játékon, hogy élvezetesebb legyen, aztán a FIFA 13 volt az első, ahol a játék borítójára az argentin világsztár, Lionel Messi került. A FIFA 14-ben az Ultimate Team kapott egy-két újítást, mint például a mezszámokat lehetett változtatni vagy a rögzített szituációkhoz taktikát állítani. Emellett a szezon játékmód 5 divízióról 10-re növekedett. A brazil VB is természetesen kapott különkiadást.
A FIFA 15 és 16 is nagy újításokat hozott, leginkább a grafika terén, hiszen a játékosok megjelenése már közel volt az emberhű ábrázoláshoz, ahogyan a 17-es széria is hasonlóan jelent meg. A különleges az volt benne, hogy egy bizonyos Alex Hunter nevű fiú karrierjét kezdhettük el, amit aztán a 18-ban és a 19-ben is játszhattunk.
A FIFA 18 is rejtegetett különlegességeket leginkább a szezon vége felé, amikor is a játékon belül jelent meg a 2018-as orosz VB-nek a külön játékmódja vagy játékmódjai, hiszen már lehetett a világbajnoksággal kapcsolatos UT-et is létrehozni. Ebben a szériában már lehetett játszani a visszavonult legendákkal is, hiszen már az icon kártyák is megjelentek a játékban.
A FIFA 19 és 20 ugyanúgy, ahogyan eddig, fejlődött grafika terén és frissítették a csapatokat, és már játszható volt a FUT Champions játékmód, ami igazán kikészíthette az emberek idegrendszerét. A FIFA 21-ben már a stadionokat is saját kedvére igazíthatta az ember az Ultimate Teamben, és ekkor került be a játékba először ikonként Puskás Ferenc.
A FIFA 22 és 23 már tényleg élethű embereket jelenített meg, de ezek után már csak EA Sports FC néven él tovább a játék, hiszen a FIFA szerződést bontott az EA-vel.