A tested szól, ha hiányzik valami – te meghallod?

Gondolkodtál már azon, miért érzed magad néha kimerültnek, akkor is, ha eleget alszol? Vagy hogy miért törik jobban a körmöd, hullik a hajad, esetleg nehezebben koncentrálsz a szokásosnál? Nem mindig a stressz vagy az időjárás a hibás – lehet, hogy a tested egyszerűen valami fontosat hiányol. Az emberi szervezet egy elképesztően összetett rendszer, és ahhoz, hogy jól működjön, minden nap szüksége van néhány alapvető tápanyagra – még akkor is, ha épp nem edzel, nem vagy beteg és nem is diétázol. Nincs szó csodaszerekről vagy új divatkúrákról: csupán három olyan alapvető tápanyagról, amelyek nélkül a tested nem képes maximálisan teljesíteni. Ebben a cikkben megnézzük, miért olyan fontos a D-vitamin, a vas és a fehérje (pontosabban az aminosavak), hogyan hatnak a szervezeted működésére és honnan tudod őket természetes úton bevinni. Nem lesz túl tudományos, de annál hasznosabb – főleg, ha szeretnéd jobban érezni magad a bőrödben, kívül-belül.

D-vitamin – a napsugár ereje a testedben

A D-vitamin nem csak egy a sok vitamin közül – valójában hormonként is viselkedik a szervezetünkben. A legfontosabb feladata, hogy segítse a kalcium és a foszfor felszívódását, ezáltal támogatja a csontok és fogak egészségét. Ha nincs elég D-vitamin a szervezetünkben, a csontok gyengülhetnek, megnőhet a csontritkulás vagy akár csontdeformációk kockázata is, ám nemcsak a csontjaink miatt fontos! A D-vitamin erősíti az immunrendszert, segít a fertőzések elleni védekezésben, sőt, egyes kutatások szerint hozzájárulhat a hangulat javításához is és csökkentheti a depresszió kialakulásának esélyét. A különlegessége, hogy a szervezet képes előállítani napfény hatására. Ezért is hívják „napfény-vitaminnak”. Már napi 15–30 perc napozás (kar és arc szabaddá tételével) elegendő lehet nyáron, de télen vagy borongós időben sokan szenvednek hiánytól.

Hol található meg?
A legjobb természetes forrásai közé tartoznak a zsíros tengeri halak (például lazac, hering, makréla), a tojássárgája, a máj, valamint a D-vitaminnal dúsított tejtermékek és gabonafélék. Mivel az étrend sokszor nem fedezi a napi szükségletet, különösen ősszel és télen, gyakran javasolják a D-vitamin pótlását étrend-kiegészítő formájában.

Vas – az oxigénszállító ásvány

Ha a testünk egy nagy gyár lenne, akkor a vas lenne az a futár, aki oxigént visz mindenhová, minden sejtünkhöz. Ezt az „oxigénszállítást” a vérben található hemoglobin végzi, és ennek egyik alapanyaga a vas. Ha nincs elég belőle, akkor a sejtek éheznek – nem táplálékra, hanem levegőre! A vashiány a világon az egyik leggyakoribb tápanyaghiány. A WHO becslése szerint a Föld lakosságának 25%-a szenved valamilyen fokú vashiánytól. Tünetei közé tartozik a fáradékonyság, sápadtság, légszomj, fejfájás és akár a hajhullás is. Különösen nők, gyerekek és várandós kismamák vannak veszélyeztetett helyzetben, mivel a vasigényük magasabb lehet.

Hol található meg?
A vas legjobban hasznosuló formában a vörös húsokban, belsőségekben (pl. máj), valamint a halakban található. Növényi forrásai is vannak, például a spenót, a lencse, a bab, a tökmag és a teljes kiőrlésű gabonák. Érdemes tudni, hogy a növényi vas nehezebben szívódik fel, de C-vitamin segítségével (pl. friss narancslével, paprikával vagy paradicsommal) javítható a hasznosulása.

Fehérje – az építőelem, amiből szinte minden készül

A fehérje a test egyik legalapvetőbb összetevője. Fehérje nélkül szó szerint nem lenne belőlünk semmi. Se izom, se bőr, se haj, se hormon, se enzim, semmi. Minden egyes sejt, amit a testünk épít vagy javít, fehérjéből készül. Tulajdonképpen nincs olyan testi folyamat, amelyben valamilyen formában ne lenne jelen. Ráadásul a fehérjék aminosavakból állnak, és ezek közül van pár, amit a szervezetünk nem tud előállítani magától – ezeket muszáj az ételből bevinni. Ezek hiánya nemcsak izomgyengeséget, hanem koncentrációzavart, hangulati ingadozást és általános levertséget is okozhat.

Hol található meg?
A legjobb fehérjeforrások közé tartozik a hús, hal, tojás, tejtermékek (joghurt, sajt, túró), de növényi alapú források is léteznek: például babfélék, csicseriborsó, szója és diófélék. A vegetáriánus vagy vegán étrendet követőknek érdemes külön figyelmet fordítani arra, hogy a különböző növényi forrásokat úgy kombinálják, hogy az összes esszenciális aminosavhoz hozzájussanak.

Figyelj oda a testedre – ő szól, ha hiány van

A testünk jelez, ha valami hiányzik neki. És a D-vitamin, a vas és a fehérje olyan dolgok, amiket nem érdemes elhanyagolni. Nem kell hozzá orvosi diploma, vagy extra diéta – csak egy kis tudatosság. Változatos étkezés, némi napfény, egy kis odafigyelés és máris sokat tettél azért, hogy energikusabb, ellenállóbb és kiegyensúlyozottabb legyél. Szóval legközelebb, ha azt érzed, „valami nem stimmel”, ne csak a kávé mennyiségét növeld – lehet, hogy inkább a D-vitamin, a vas vagy a fehérje hiányzik. Ezen szerencsére könnyű segíteni.

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *