A Malaysia Airlines 370-es járatán 227 utas és 12 fős személyzet utazott, amikor a járat nyomtalanul eltűnt. Több meg nem erősített jelentés szerint egy alacsonyan repülő gépet láttak a 370-es járat eltűnésének éjszakáján, de még mindig nem tudni, hogy pontosan mi történt a repülőgéppel.
A repülőgép 2014. március 8-án Malajziából repült volna Kínába, amikor hirtelen eltűnt, ami nagyszabású keresési műveletet indított el, amely mára már több mint 100 millió dollárba került a kormányoknak és különböző magán szervezeteknek, de konkrét válaszok sosem születtek.
Több teória is kering, hogy mi történhetett pontosan a járattal.
Öngyilkos pilóta
Sokan a repülőgép kapitányára, Zaharie Shah-ra gondolnak. Ő 53 éves volt, amikor átvette az MH370 irányítását, és elindult Kuala Lumpurból, Pekingbe. Az ő felügyelete alatt 227 utas és 11 másik legénységi tag tartózkodott.
Az elterjedt elmélet szerint Shah kapitány kizárta az első tisztet a pilótafülkéből, kikapcsolta a kommunikációs rendszereket, amelyek arra szolgáltak, hogy az MH370-es repülőgép kapcsolatot tartson a légiforgalmi irányítókkal. Felvett egy oxigénmaszkot és nyomáscsökkentette a repülőgépet. Egy utasszállító repülési magassága 10 ezer méter. Ilyen magasságban az utasok és a személyzet többi tagja hamarosan oxigénhiányban (hipoxiában) hunytak volna el.
A kapitány ezután az elmélet szerint a Thaiföld és Malajzia közötti határ mentén repült a repülőgéppel, hogy elkerülje a hadsereg figyelmét mindkét oldalról, majd dél felé fordult egy olyan helyre, ahol úgy vélte, hogy soha nem találják meg.
A pilóta általi eltérítés és menekülés
Elképzelhető, hogy az egyik pilóta szándékában állt szárazföldre letenni a gépet vagy túlélhető állapotban vízre tenni, de ez nem sikerült és hipoxia miatt a fedélzeten tartózkodó többi személyzettel együtt magatehetetlenné vált. Habár azt tudjuk, hogy későbbi kutatásokból a nyomozók mindkét pilóta rádióbeszélgetéseit is elemezték, és azt mondják, hogy “nem találtak szorongásra vagy stresszre utaló jeleket”.
Légiutaskísérő vagy utas által eltérített
Tekintettel a fedélzeten tartózkodó nagy létszámú utasokra, valamint a 10 fős légiutaskísérő személyzetre, a lehetséges indítékok széles skálája áll fenn. A fedélzeten összesen 227 utas (köztük három gyermek és két csecsemő) tartózkodott, többségük Kínából, majd Malajziából. Két iráni utas egy olasz és egy osztrák állampolgártól lopott útlevéllel utazott, de úgy tűnik, hogy illegális bevándorlók voltak, akik inkább nyugatra akartak eljutni, minthogy terrorcselekményt kövessenek el. A légiutas kísérő személyzet mind a 10 tagja házas volt, akiknek gyerekeik voltak, ami egyesek szerint arra utal, hogy nem valószínű, hogy eltérítették volna a repülőgépet.
Egy potyautas eltérítette
Lehet, hogy valaki az utasok és a személyzet előtt szállt fel a repülőgépre, akár öngyilkos küldetésben, akár azzal a szándékkal, hogy leszálljon egy közeli szigeten az Indiai-óceánon?
Philip Baum, pilóta, ezt az elméletet véli a legvalószínűbbnek. Bizonyította, hogy van egy padló alatti terület közvetlenül a pilótafülke ajtaja előtt, amely el tud rejteni egy embert. Egy ilyen potyautas a transzpondert is kikapcsolhatta volna, így a repülőgép el tudott volna tűnni a szatellitről. A légi közlekedésben számos olyan eset van, amikor volt alkalmazottak haraggal a légitársaságok ellen irányulnak. Lehetséges, hogy egy ilyen személy volt a felelős. De sok érv szól egy ilyen teória ellen és a valószínűsége rendkívül csekély.
Az elkövetőnek azelőtt kellett hozzáférnie a repülőgépbeli rejtekhelyhez, hogy azt a Kuala Lumpurból való indulásra felkészítették volna. Ahhoz, hogy átvegye a repülőgép irányítását, le kellett volna győznie a kabinszemélyzetet, 227 utast és két pilótát is.
A pontos választ a kérdésre a mai napig nem kaptuk meg. A kutatást a mai napig, 10 év után sem hagyták abba a különböző magán kutatócégek. Talán egyszer fény derül az igazságra.