A peer pressure, amit magyarul talán csoportnyomásként tudunk a legjobban kifejezni, egy igen elterjedt jelenség. De mit is takar pontosan ez? Ez az az állapot, amikor a kortársak befolyása miatt olyan dolgokat teszünk meg, amik magunktól eszünk ágába nem jutott volna, legalábbis a kortársi nyomás nélkül biztosan nem. Bár a legtöbbször az emberek negatív érzelmekkel társítják ezt a kifejezést, fontos megjegyezni azt is, hogy ez pozitív irányba is formálhatja a viselkedésünket. Ebben a cikkben utána járunk annak, mi is teljes valójában a peer pressure, rávilágítunk annak a pozitív és negatív hatásaira majd arra, hogy miként lehet mérsékelni mások befolyását a saját döntéseinkre.
Kezdjük is a fogalom magyarázatával: A peer pressure, mint már korábban említettem, csoportnyomásként fordítható, de azon belül is kifejezetten a kortársaink által ránk gyakorolt nyomásra utal. De kik is a kortársaink? A kortársak azok az emberek, akik korban közel állnak hozzánk, és hasonló tapasztalatokkal, érdeklődési körrel rendelkeznek, mint mi.
Leggyakrabban a tinik és a serdülők köreiben jelentkezik ez a jelenség, hisz talán abban az életkorban a legnagyobb megfelelési kényszer. Megfelelni és helytállni otthon, az iskolában, és persze talán leginkább barátaink körében, nehogy aztán ne fogadjanak be, és ki legyünk közösítve. Szerintem nem volt egy olyan általános iskolás osztály, ahol nem hangzott volna el napi többször az, hogy „Hang vagy!”, vagy esetleg más hasonló hatást kifejtő kijelentések, amikkel a másikat próbálták rávenni, hogy csináljon meg valamit, amit nem feltétlenül tett volna meg.
Felnőve egyre nagyobb szerepet játszanak a kortársak az ételünkben. Míg kezdetben a szülők befolyása volt a legnagyobb hatással ránk később, ez felcserélődik az osztálytársakra, barátokra majd végül a munkatársakra. És mivel emberek vagyunk, akarva akaratlanul összehasonlítjuk magunkat másokkal, és sokszor mások alapján próbáljuk megtalálni önmagunk, és próbálunk a lehető legegyszerűbben beilleszkedni.
Milyen konkrét esetekben beszélhetünk a peer pressure-ről?
Kezdjük a negatív példákkal. Ilyen esetekben a kortársak nyomása gyakran olyan helyzetekbe sodorhat, amelyek kényelmetlenek vagy idegenek számodra- lehet ez alkoholfogyasztás, droghasználat vagy akár szexuális befolyásolás. Ez jöhet közvetlen rábeszélés formájában, de akár finom jelzéseken keresztül is. A megfelelési kényszer – az igény, hogy azt tedd, amit mások – erős lehet, különösen akkor, ha szeretnél beilleszkedni és elfogadást nyerni. Az emberek gyakran mások viselkedését veszik alapul ahhoz, hogy meghatározzák, mi elfogadható egy adott társasági helyzetben. Azok, akiket könnyű befolyásolni, általában elsőként veszik át a csoport példáját, és ezzel másokat is magukkal húzhatnak. Ez a „mindenki más is csinálja” gondolkodás könnyen magával ragadhat, különösen, ha úgy érzed, a csoport többet tud vagy helyesebben cselekszik, mint te. A kortárs nyomásnak való engedés gyakrabban fordul elő azoknál, akik alacsony önbizalommal rendelkeznek bizonytalanok önmagukban, és emiatt fontosabb lehet a társak jóváhagyása, mint a saját határaik.
Viszont, ahogy korábban említettem, ez a szituáció sem egyoldalú, mindenképp beszélni kell a pozitív hatásokról is, ami számos formában megnyilvánul. Talán az egyik legfontosabb, hogy barátságot és elfogadást találhatunk a kortársaink között, amely tartós kötelék kialakításához vezethet. Így, ha azonos értékrendekkel és nézettel rendelkező emberekkel vesszük körbe magunkat, akkor motiválhatnak bennünket arra, hogy jobbá váljunk. A barátok visszajelzéseket és tanácsokat adnak, valamint segítenek döntéseinkben. A társas kapcsolatok által új szociális készségeket tanulhatunk, és lehetőségünk van új emberekkel megismerkedni. Emellett a kortársak támogatnak minket a nehéz pillanatokban, bátorítanak a céljaink elérésére, és új élményekre is ösztönöznek, például új hobbik, sportok vagy kulturális élmények kipróbálására. Motiváló lehet egy kortárs tanulás és munka terén, de akár akkor is, ha az edzésről vagy az egészség megőrzéséről van szó.
Hogyan kezeljük a peer pressure-t?
Az egyensúly megtalálása nehéz lehet. A legfontosabb lépés azonban, hogy képesek legyünk különbséget tenni az igazán saját vágyaink, és az idegen befolyás között. Tehát, hogy egy döntést azért hozunk, mert valóban szeretnénk, vagy azért, mert mások belénk beszélték, hogy azt szeretnénk. Így fontos az, hogy hallgassunk a megérzéseinkre, és ha kellemetlenül vagy kényelmetlenül érezzük magunkat egy adott szituációban, akkor álljunk ellen a nyomásnak, és tanuljunk meg nemet mondani, az esetleges negatív reakciók ellenére. Fontos, hogy legyünk határozottak, és állítsunk fel egészséges határokat saját magunkkal és másokkal szemben is. Végül talán a legfontosabb, hogy olyan emberekkel vegyük körül magunkat, akik nem hoznak ilyen szituációkba, sőt segítenek kezelni azokat.