Mit vegyél fel a bakancslistádra? – avagy a világ hét új csodája

Biztosan mindenki kiejtette már a száján, ha valami hihetetlen történt vele, hogy ez a világ nyolcadik csodája. Ez valóban így lehet, azonban a világnak valóban létezik hét csodája, a nyolcadikat gondolom még meg kell versenyeztetni. 2007. július hetedikén a világ csodáit megújították a „hetek napján” és ez a világ 7 új csodája nevet kapta, azaz hét világszerte ismert nevezetesség, amelyek a modern világban jelentőségteljesnek számítanak.

Chichen Itzá

A Chichen Itzá egy Közép-amerikai maja-tolték romváros, pontosabban a Yucatán-félsziget északi részén fekszik. Eredetileg egy maják által épített város, amit a toltékok elfoglaltak, majd miután a két nép harci szövetséget kötött, közös fővárosukká tették. A városban találkozik a két nép kultúrája, leghíresebb látnivalói a kastély (El Castillo), a harcosok temploma, vagy az El Caracol.

A Megváltó Krisztus szobra

A portugálul Cristo Redentor nevezetű 30 méter magas szobor Rio de Janeiró egyik legkiemelkedőbb látványossága, amely a Corcovado hegy tetején található. Az ötlete egy 1921-es pályázaton vetült fel, amit egy akkori ismert napilap hirdetett meg, Brazília függetlenségének 100. évfordulója alkalmából. Az ötletgazda, Heitor da Silva Costa elképzelése szerint a hatalmas Krisztus kezeit széttárva egy keresztet ábrázol, mivel egyben a várost is körbeöleli. A műemléket évente közel 2 millió turista látogatja, népszerűsége pedig nem hanyatlott a 2014-es sérülése óta sem, amikor egy villámcsapás következtében megsérült a szobor hüvelykujja. 

Kolosszeum – az egyetlen „csoda”, amit volt szerencsém élőben látni

Az ókori Róma amfiteátrumának építése i. u. 70-72 környékén kezdődött, majd csak évtizedekkel később lett teljesen befejezve. Az amfiteátrum egy római találmány: egy ovális alakú aréna, több emeletes ülőhelyekkel, középen egy küzdőtérrel. Leginkább gladiátorjátékokra használták a Kolosszeumot, amit a plebejusok és az arisztokraták szórakoztatásának céljára rendeztek. Gladiátor lehetett rabszolga, hadifogoly vagy bűnöző, akik vagy egymással, vagy egy vadállattal küzdöttek meg. Emellett színházi játékok és kivégzések is zajlottak még az ókorban a hatalmas arénában.

Kínai nagy fal

A mindenki által ismert nagy fal Kína északi határán húzódik. Célja az ország védelme volt a nomád törzsek ellen, leginkább a szomszédos mongolok ellen. A fal a közhiedelemmel ellentétben nem egybefüggő: több különálló erődítményből áll, melyek nem csak különböző helyeken, de különböző korokban is épültek, éppen ezért a teljes hossza nem állapítható meg (a legutolsó mérések és információk szerint kb. 20 000 km). A fal nagy része már bomlásnak indult, vagy akár el is tűnt, csak egyes részei vannak felújítva a turizmus miatt. 

Machu Picchu

Az Inka Birodalom romvárosa az Andok déli részén fekszik, Peruban. 2450 méter magasan található, két hegyes csúcs határolja. 1450 környékén épült, 1570-re lett elhagyatott, majd 1911-ben fedezték fel újra, ekkor régészeti lelőhellyé vált. Nem is feltétlenül nevezhető „igazi” városnak: inkább az uralkodó osztályok számára épült, paloták és templomok találhatóak benne. Különlegessége, hogy a falazása szárazan történt, kötőanyagok nélkül, tökéletesre csiszolt gránittömbökből.

Petra

A Jordániában található romváros egykor egy arab néptörzs fővárosa volt, amely fokozatosan néptelenedett el. Nevét rejtély övezi, a Bibliában Edomnak is nevezték, ami vöröset jelent. Azonban megjelent Szelaként is, ami héberül sziklát jelent. Feltehetően ezt fordították át görögre, ami a Petra végeredményt hozta. Legnépszerűbb látványosságai a Dzsin sziklák, a három óriási sziklatömb és a szűkös Szik szurdok, ami egyenesen a Kincsesházhoz vezet.

Tádzs Mahal

Indiában, a Jamuna folyó partján álló Tádzs Mahal egy muszlim mauzóleum, amely annyit tesz, hogy díszes síremlék. Sáh Dzsahán mogul sah építtette 1632 és 1647 között, az 1632-ben gyermekszülés közben elhunyt felesége emlékére. A mauzóleum éppen ezért is tekinthető az örök szerelem vagy a nőiesség emlékművének. India leglátogatottabb pontja a Tádzs Mahal, évente több, mint 2,5 millió turista fordul meg ott.

A 2007-es új listán még megannyi jelölt szerepelt, például az Eiffel-torony, a Szabadság-szobor, vagy a Stonehenge. A végleges lista több fordulós szavazással alakult ki, amelyet Lisszabonban jelentettek be, egy hatalmas ünnepség keretében. 

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *