A bennünk lévő gyermek sosem hal meg, ezért vannak felnőttekre szabott akadálypályák, vidámparkok és szabadulószobák, hisz imádunk játszani. Ha a kincskeresés a te gyermekkorodat is meghatározta és szereted a kalandokat, akkor a Geocaching-et érdekesnek fogod találni.
Mi is az a Geocaching?
Röviden, tömören: egy nemzetközi kincsvadászat. A világban, beleértve a saját lakóhelyünket (de még a Marsot is), több ezer úgynevezett cache van elrejtve. Ezek tipikusan apró, henger alakú tárolók, amikben egy darab papír található, amire a megtaláló felírhatja a becenevét és a dátumot, hogy bizonyítsa a sikeres felderítést. Előfordulhat, hogy a tartó üres vagy hiányzik, de lehetnek benne akár apró kincsek is, amiket elvételkor illik valami mással pótolni. Pénzt sajnos ritkán találni bennük, a jutalmat inkább a folyamatban kell keresni. Egy cache általában 5-10 centiméteres szokott lenni, épp ezért esik olyan jól, ha megtalálod a rengetegben. Lehet két kő közé rejtve, egy postaládában, vagy egy álcázott széfben. Bujkálhat az erdőben, a semmi közepén, vagy egy szoborban, de szinte mindig kültéren. A fő cél a keresgélés, és a részletekre való odafigyelés. Remek lehetőség, hogy kipróbáljuk a nyomozói készségeinket.
Érdemes tudni, hogy a magasabb nehézségi szintű cachek elég trükkösek. Lehet, hogy egyesekért üres méhkasba kell nyúlni, vagy több száz követ felforgatni (szó szerint). Sokszor hamis tárgyak is részét képezik a játéknak, ezért tényleg mindent meg kell piszkálni.
Honnan ered?
A játék mai formájában az ezredfordulókor alakult meg az Egyesült Államokban. Eleinte a játékosok a sci.geo.satellite-nav oldalon tudtak hozzáférni a cachek pontos koordinátáihoz. Magát a játékot cégek és egyesületek tartják fenn, ők rejtik el a cache-eket és tartják számon a megtalálókat. Civilek is részt vehetnek a szervezésben, de voltaképp felesleges, hisz az évek alatt több millió cache lett aktiválva például a Grounded Inc. által.
Mik a szabályok?
Minden játékban vannak szabályok, ez alól a geocaching sem kivétel. Ha megtaláltad a cachet, ugyanolyan állapotban, ugyanarra a helyre kell visszatenned. Ha a tartóban találsz egy apróságot (gomb, játék, gyújtó stb.), elveheted, de valamit neked is ott kell hagynod a következő megtalálónak, hisz ez így fair. Bárhol is legyen a lokáció, semmiképp se rongálj meg semmit! Ha úgy érzed valamit el kell törnöd vagy teljesen szétszedned, akkor rossz helyen keresgélsz. Ez legfőképp a nyilvános helyekre igaz, de a szabadban sem kell komoly erőt kifejteni, hogy meglegyen a kincs. Ettől függetlenül néha érdemes megnézni egy-egy laza csavart, mert ebben a játékban minden játszik.
Hogyan lehet játszani?
Korábban említettem, hogy a legtöbb cache egy megtalálói listát tartalmaz, a koordinátákat pedig weboldalakon lehet megtudni. Manapság ezek elavult módszerek, helyette sokan az appot használják, aminek a neve meglepő módon Geocaching. Sokkal elérhetőbbé és könnyebbé teszi a játékot, de ez nem jelenti azt, hogy nem nyújt kihívásokat. Ha megnyitod az appot, azonnal egy térképet fogsz látni az aktív és inaktív (azaz hiányzó vagy megrongált) cachek lelőhelyeiről. Ha rákattintasz egyre, akkor láthatod a nehézségi szintjét, a korábbi megtalálók számát, a cache méretét és sok más hasznos információt. A lokáció mindig helyes, de soha nem konkrét. Lehet, hogy egy fához vezet, de a pár méterre lévő bokorban van elrejtve a cache, ezért fő az alaposság.
Az appban egyszerűen nyilván tudod tartani az általad elrejtett és megtalált cache-eket, fel tudod venni a kapcsolatot más játékosokkal, kérhetsz tanácsot és adhatsz tippeket. Az app ingyenes, de van egy fizetős csomag, ami lehetővé teszi a cachek rendszerezését, az offline használatot és a magasabb szintű kihívásokat. Véleményem szerint erre nincs szükség, az alap csomag mindent tartalmaz, ami az élvezhető játékhoz kell.
Amire szükség van ehhez a játékhoz az egy telefon és rengeteg türelem. Társaságban tudom ajánlani, így több területet tudtok felderíteni és sokkal szórakoztatóbb. Remélem nektek is felkeltette az érdeklődéseteket, jó keresgélést! 😊